Zioła w ogrodzie i roślinność o magicznych właściwościach

Zioła i roślinność w ogrodzie

Uprawianie ziół w domu to idealny pomysł. Kiedy hodujemy zioła w domu i ogrodzie, możemy mieć pewność, że zawsze mamy pod ręką świeże przyprawy. W szczególności, kiedy doniczki z ziołami które posiadamy znajdują się w miejscach gdzie często gotujemy, najczęściej takim miejscem jest kuchnia. Wówczas jesteśmy praktycznie w każdym momencie zerwać potrzebną nam przyprawę i ewentualnie dodać ją do potrawy którą aktualnie przygotowujemy.

Zioła w doniczkach

Hodowanie roślin w doniczkach w dzisiejszych czasach stało się coraz bardziej powszechne, trend ten zaczął kwitnąć w Chinach już w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a zyskał on swoją sławę na wzgląd tego, że wytwarzają one więcej tlenu w zamkniętym pomieszczeniu poprzez proces fotosyntezy.

 Kolejnym atutem posiadania rośliny w doniczce jest również jej umiejętność odfiltrowywania amoniaku, który jest dosyć częstą przyczyną bólów głowy i zaburzeń oddechowych prowadzących czasami nawet do astmy nabytej. Specjaliści wyodrębniają pięć roślin, które warto posadzić w swoich progach, które poza pięknym wyglądem posiadają również zalety.

Rośliny wokół nas

Rośliny wokół nas

 Pierwszą rośliną, którą polecają specjaliści jest orchidea, która dzięki swoim rozmiarom oraz barwnym kwiatom jest bardzo efektowna. Storczyk jest zakochany w wilgoci, którą upodobał sobie na wzgląd jego budowy roślinnej. Posiada on zdolności do usuwania z pomieszczenia smogu elektromagnetycznego, który jest produkowany przez urządzenia elektryczne, takie jak jednostki stacjonarne, bądź przykładowo telewizory. Owa roślina na wzgląd tego najbardziej sprawdza się w  pomieszczeniach w których jest bardzo dużo elektroniki.

Kolejną rośliną, która również jest wymieniana przez botaników, to skrzydłokwiat. Skrzydłokwiat to roślina, która jest bardzo potrzebna, a szczególnie w miejscach, gdzie wytwarzane są szkodliwe substancje. Ma on możliwość usuwania również toksyny znajdującej się w dymie papierosowym, a więc jeśli jesteśmy w pomieszczeniach w których najczęściej się pali i dym papierosowy jest dobrze wyczuwalny w pokoju, należy właśnie tam posadzić skrzydłokwiat, ponieważ jest on w stanie oczyścić powietrze z tych toksyn. Roślinka owa zdecydowanie nie potrzebuje dużej uwagi, dlatego jest ona bardzo ceniona i względem lat można zauważyć znaczny przyrost zainteresowania tą rośliną. Jej liście zachowują swój kolor przez cały rok.

 Następną, którą podaje się za cenną przez swoje efekty działania, jest dosyć pospolita roślina, a mianowicie paproć. Paproć posiada liście, które poza swoją dużą powierzchnią posiadają dobrą umiejętność nawilżania powietrza, niektórzy uważają, że nawet je jonizuje. Paproć tak jak swoi poprzednicy, pochłania wszelakie szkodliwe promieniowanie które wytwarzają elektroniczne sprzęty, takie jak monitory. Usuwa również formaldehyd, najczęściej używany jako środek zapobiegający przedawnianiu się kosmetyków. Dlatego paproć stała się na przestrzeni lat rośliną, którą można spotkać wszędzie.

Czas zapoznać się rośliną, która świetnie sprawdza się naszych domostwach. Dracena obrzeżona jest łatwą w uprawie rośliną oraz posiadającą umiejętność szybkiego regenerowania się.  Jest ona najczęściej wykorzystywana w celach dekoracyjnych nowoczesnych domów. Roślina ta posiada również możliwość odfiltrowania z powietrza takich substancji jak tlenek węgla, benzen czy formaldehyd. Bardzo dobrze zwalcza bakterie. Odmiany tej rośliny najczęściej są polecane przez botaników dla osób, które w swoich domostwach palą, gdyż jest ona uważana za naturalny odświeżacz powietrza. Ostatnią oraz najbardziej pożądaną przez klientów rośliną, która jest dobra do zasadzenia w doniczce, jest bluszcz. Pomimo swojej niezbyt światowej historii, jest on rośliną bardzo silną, oraz dobrze wyglądającą w domach, które posiadają ciemne wykończenia w wewnątrz domu, gdyż roślina ta potrzebuje bardzo małej ilości światła do tego, aby wyżyć. Roślina ta jest uważana przez specjalistów za nieśmiertelną, gdyż wytrzymuje ona bardzo niskie temperatury i rzadko kiedy zdarza się, że trzeba ją podlać.

Bluszcz to kolejna roślina, która z powietrza jest w stanie usunąć benzen, ksylen, czy formaldehyd. Podsumowując rośliny jakie hodujemy w doniczkach są bardzo ważne, gdyż posiadają wartościowe umiejętności odfiltrowywania substancji szkodliwych dla naszego organizmu, warto zastanowić się nad kupnem jednej z tych pięciu wyżej wymienionych roślin. Przechodząc dalej, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak hodować zioła w ogrodzie i że miejsce ziół, jest również w tamtym miejscu. Zaczynając od początku, pachnące zioła, najlepiej sadzić w miejscach na swoim podwórku, gdzie ich aromat będzie można docenić. Krótko mówiąc warto mieć je w miejscach gdzie najczęściej przebywamy, a mowa tutaj o takich miejscach jak taras, czy pod oknem jakiegoś pomieszczenia, szczególnie, że pozytywne skutki przebywania w ich pobliżu, wpływają na nasze samopoczucie i polepszają nam dzień.

Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie: zalety

Niektóre z ziół, wydzielają bardzo silny aromat, które już po ich dotknięciu ujawnia się. Wartym miejscem posadzenia danej rośliny jest wzdłuż ścieżki, gdyż każdemu przejściu będzie towarzyszył bardzo miły zapach. Zioła najczęściej lepiej rosną w osłonecznionych, zacisznych oraz wolnych od wiatru miejscach, przykładowo może to być południowa ściana naszego domu. Dobrze wygrzane rośliny, produkują więcej olejków eterycznych i innych substancji, które mają decydujące zdanie o aromacie. Najwięcej słońca wymagają zioła, które z natury pochodzą z cieplejszych stron naszego świata, przykładem może być szałwia, czy pospolita w dzisiejszych czasach bazylia. Jednak istnieją również takie zioła, które lepiej czują się w cieniu niżeli w słońcu, przykładowo mięta. Mięta oddaje najlepiej smak wtedy, kiedy dojrzewa w cieniu i unika słońca. Jest ona również bardzo ekspansywną rośliną, gdyż tworzy ona silne i długie rozłogi. Na tą roślinę należy przeznaczyć o wiele sporo więcej miejsca w ogrodzie, niżeli dla innych roślin, a gdy nadmiernie się rozrośnie, należy zwyczajnie ją usunąć z miejsca, ponieważ nie chcemy, aby zabierała miejsce dla innych roślin. Zioła mają to do siebie, że mogą rosnąć w każdej, nawet przeciętnej glebie ogrodowej, choć najbardziej lubią gleby łatwo nagrzewające się, próchniejące i przepuszczalne.

Najważniejsze zalety ziół w ogrodzie:

  • pełnią funkcję użytkową,
  • są ozdobą ogrodu,
  • ich aromat poprawia nastrój,
  • łatwość uprawy – różne zioła do różnej gleby,
  • zioła odstraszają niektóre szkodniki,
  • zioła miododajne są pożyteczne dla owadów.
Uprawa ziół

Uprawa ziół: od czego zacząć

. Zdecydowana większość ziół lubi ziemię, która zawiera w swoim składzie wapń. Przed posadzeniem rośliny należy użyźnić podłoże, gdyż wtedy nasza roślina będzie w stanie lepiej rosnąć, oraz jest to fundament dojrzewania rośliny. Jeśli gleba jest za kwaśna, należy ją również zwapnować, najlepiej czymś co ma w swoim składzie dolomit. Niektóre zioła pochodzą z takich gatunków, które znoszą suszę i mogą rosnąć nawet w glebach, które są piaszczyste. Do uprawy nie nadaje się natomiast ciężka i podmokła gleba, którą zazwyczaj nazywamy glebą gliniastą. Jeżeli w naszym ogrodzie jest właśnie ziemia pokroju gleby gliniastej, najlepiej zrobić podwyższone rabaty, które będą zapobiegać gromadzeniu się wody. Można je umocnić niższymi murkami porowymi, oraz zastosować drewniane palisady, a następnie wypełnić ziemią urodzajną.

Przygotowania do posadzenia zioła są ważne, gdyż wielokrotnie słyszy się, że ktoś źle przygotował swoją ziemię przed posadzeniem rośliny i nie doczekał się plonów. Po odpowiednim przygotowaniu gleby i posadzeniu rośliny, przychodzi czas na najważniejsze, a więc pielęgnacje ziół. Pomimo różnych dziwnych przesłanek, zioła są względnie łatwe w uprawie i większość nie wymaga dużej opieki. Zazwyczaj w sezonach rabatę ziołową należy jedynie podlewać i na bieżąco pozbywać się niechcianej zieleni, a mianowicie chwastów. Każdego roku na wiosnę, można wokół roślin rozłożyć zazwyczaj cienką warstwę kompostu, która maksymalnie może sięgać 2 centymetry. Natomiast jeśli zioła dobrze rosną i są względnie zdrowe, posiadają dużą dozę koloru zielonego i są bogato ulistnione, wtedy nawożenie mineralne nie jest koniecznością gdyż roślina pokazuje nam w ten sposób, że posiada wszystkie potrzebne minerały. Należy pamiętać, że przenawożone rośliny, są mniej atrakcyjne względem aromatu i tracą swoje właściwości. Nawożenie mineralne jednak warto stosować w momentach kiedy zioła zaczynają słabiej się rozwijać.