Slow food: jak zacząć żyć zdrowo w wolnym tempie

Slow food

W kontrze to szybkiego życia i jedzenia w formie fast food wyłonił się ruch, który dba o promocję lokalnych producentów oraz tradycyjnych sposobów produkcji żywności. To międzynarodowa organizacja, której głównym celem jest ochrona tradycyjnych receptur i kulinarnego świata. Jak krok po roku wprowadzić zdrowe jedzenie do kuchni, a slow food do swojego życia?

Slow Food: pierwsze kroki

Slow food: pierwsze kroki

Slow food to nic innego jak dbanie o to, by nasz organizm przyjmował zdrowe jedzenie. Zmiana nawyków żywieniowych to efekt naszego zabieganego życia, coraz większej ilości pracy. Jedzenie tam samo jak każda inna gałąź naszego życia się zmienia. Dynamika dużych miast, dostęp do coraz większej ilości przetworzonego jedzenia, stres i brak czasu to nie jedyne powody dla których coraz częściej oddalamy się od tradycyjnych smaków i regionalnych produktów. Szeroki dostęp do produktów importowanych, egzotyczne produkty kuszące nowymi smakami – to wszystko miało wpływ na nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Jeżeli czujesz, że nadszedł czas na zmiany – zacznij wprowadzać małe zmiany, a zobaczysz, że niebawem złe nawyki odejdą w zapomnienie. Zdrowe i smaczne posiłki zagoszczą na stole i będą stałym elementem diety.

Slow food – podziel się z najbliższymi dobrym jedzeniem

Trend slow food to jedna ze składowych życia w wolnym tempie. Idea slow life to nie tylko życie uważne, ale również spotkania wśród najbliższych podczas których następuje celebracja ówcześnie przygotowanych posiłków. Każdy gospodarz ma swoje sprawdzone sposoby, by wspólna kolacja przeniosła gości w krainę rozkoszy podniebienia. Na stole królować będą ekologiczne produkty, świeże warzywa i owoce, jajka od szczęśliwych kur czy drób z pobliskiej hodowli. Nie zabraknie ekologicznego nabiału, domowych konfitur i warzyw z ogrodu sąsiada. Takie spotkania tylko utwierdzą nas tylko w przekonaniu, że warto by na stole pojawiały się produkty dostarczające więcej wartości odżywczych niż gotowe, szybko dostępne dania z baru.

Ekologiczne jedzenie

Ekologiczne jedzenie – klucz do sukcesu slow food

Poza samym sposobem przygotowania posiłków, na jakość jedzenia wpływa fakt z jakich produktów zostało wykonane. Współczesne rolnictwo odbiega od tradycyjnych metod, dlatego tak ważne jest, by w naszej kuchni pojawiały się warzywa czy owoce ze sprawdzone gospodarstwa, które ma potwierdzenie swoich upraw właściwymi certyfikatami. Jakość jedzenia ma wpływ na ostateczne smaki na talerzu, stąd warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć najlepsze produkty w swojej okolicy. W dużych miastach jeszcze do niedawna dostęp do warzyw z pola był utrudniony, ale dzięki lokalnym inicjatywom możemy cieszyć się zdrowymi warzywami i owocami niedługo po tym, jak zostały z pola zerwane.

Slow food na świecie

Idea Slow Food na świecie

Slow Food ma swoje korzenie we Włoszech, gdzie powstał z inicjatywy krytyka kulinarnego Carlo Petriniego. Wyraził swój sprzeciw przeciwko rozprzestrzeniającej się sieci barów szybkiej obsługi w najbardziej zabytkowej części Rzymu. W 1986 roku założono organizację, która promuje wartości już nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Zrzesza ponad 80 tysięcy członków w ponad 50 krajach. Główna siedziba organizacji mieści się w miejscowości Bra w Piemoncie. Główne idee szerzone ruchu Slow Food to:

  • „jedzenie dla przyjemności” – posiłek to wspólna celebracja i delektowanie się smakami,
  • lokalni twórcy żywności stosują tradycyjne receptury,
  • ochrona i promocja lokalnych produktów i producentów,
  • celebracja dni lokalnej kuchni,
  • edukacja o szkodliwym wpływie fast food i farm przemysłowych na zdrowie i środowisko,
  • nauka o sposobie upraw już na etapie nauki ogrodnictwa,
  • lobbing na rzecz wprowadzenia zmian w polityce rolnej ( m.in. sprzeciw genetycznym modyfikacjom żywności i używaniu pestycydów).

Arka smaku slow food: lista zagrożonych produktów

Strażnicy smaku i dóbr kultury zauważyli, że na przestrzeni lat – tylko w XX wieku w Europie- zanika bądź wyginęło całkowicie blisko 75% produktów spożywczych. Dlatego Slow Food Foundation for Biodiversity ( Fundacja na rzecz bioróżnorodności) wprowadziła projekt Arka Smaku. Na stronie fundacji można w łatwy sposób odnaleźć katalog, w którym są podane produkty należące do kultur i tradycji z całego świata. Produkty te narażone są szczególnie na wyginięcie. Każdego roku lista się powiększa, wśród polskich produktów można odnaleźć m.in. sękacz, oscypek, jabłko zorza, gruszka sapieżanka. Światowa lista zawiera na przykład: wanilię z Madagaskaru, ser z Anglii czy szary krowy z z Ukrainy.

Slow life: zalety

Wolne tempo życia, wolne tempo jedzenia: zalety

Idea slow food jest bliska tym, którzy stawiają na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ekologiczne jedzenie to już nie mit, to rzeczywistość, która wkracza do naszego życia. Zdrowe jedzenie jest wsparciem dla naszej odporności, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków mamy większą wiedzę o wartościach odżywczych danego dania. Miłośnicy nurtu uważają, że dzięki zbilansowanej diecie i odżywczym produktom ich życie zmieniło się na tyle, że nie wyobrażają sobie powrotu do starych przyzwyczajeń. Wolne tempo w kuchni, w domu i w pracy przekłada się na komfort psychiczny i zdrowotny. Co ważne, gotowanie zgodnie z ideą slow food wcale nie jest trudne. Proponujemy rozpoczęcie przygody z prostymi przepisami, które nie wymagają dużych umiejętności, a jedynie cierpliwości.