Przydomowy ogród: korzyści, od czego zacząć

Przydomowy ogród

Miło jest usiąść pod drzewem dającym cień latem. Całkiem przyjemnie można spędzić czas relaksując się we własnym ogrodzie. Komu jest dana ta radość przebywania na łonie natury? Tym, którzy posiadają własny przydomowy ogród. I wcale nie musi być on duży. Ważne, by spełniał swoje funkcje, czyli przede wszystkim służył domownikom. Najczęściej na taki luksus mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów jednorodzinnych na wsi, bądź w mieście, rzadziej mieszkańcy blokowisk.

Zalety przydomowego ogrodu

Najważniejsza, podstawowa zaleta to bliski kontakt z przyrodą. Ma to zastosowanie głównie w miesiącach letnich, gdy uciekając przed żarem palącego słońca szukamy możliwości odpoczynku. Wymieniając zalety przydomowego ogrodu warto skupić się na korzyściach, jakie niesie ze sobą uprawa własnych warzyw. Nie jest to bardzo skomplikowane zajęcie, a daje dużo satysfakcji. Aby uprawiać przydomowy zagonik nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy odrobina dobrej woli i chęci do pracy. Zalet przydomowego ogrodu jest bardzo dużo, przede wszystkim jest doskonałym sposobem spędzania czasu w dniach wolnych od pracy. Szczególnie zalety przydomowego ogrodu doceniają emeryci, którzy często w ogrodach odnajdują swoje powołanie do ogrodnictwa. Gdy ktoś planuje wybudować dom, to powinien rozważyć zakup większej działki z przeznaczeniem na przydomowy ogród. Rzadko kiedy ktoś żałuje, że rozpoczął przygodę z przydomowym ogrodem.

Ogród: uprawa warzyw i owoców

Przydomowy ogród: uprawa warzyw i owoców

Ważne, by zaspokajał podstawowe potrzeby, a do nich między innymi należy uprawa własnych warzyw i owoców. W zależności od wielkości ogrodu, można go podzielić na część uprawną i część przeznaczoną do odpoczynku. Przykładem może być ogród, w którym rosną drzewa i krzewy owocowe, jak również jest miejsce na uprawę warzyw, a także jakieś skromnie urządzone miejsce do wypoczynku. Aby przydomowy ogród nie był zaniedbany, trzeba regularnie starać się, by wszystko w nim było na swoim miejscu. Gdy ktoś planuje zasiewy warzyw, powinien wiedzieć, że należy zapoznać się z datami przydatności do zasiewu, jak również wykonywać zasiewy w odpowiednim czasie.

Pierwsze kroki: przygotowanie gruntów

Glebę należy dobrze przygotować pod zasiew. Powinna być skopana najlepiej przed zimą, a ostatecznie wiosną. Dobrze jest dostosować odpowiednie nawozy w zależności od jakości gleby.  Gdy gleba jest przygotowana do zasiewu, trzeba kupić nasiona lub co raczej preferują znawcy, posiać nasiona zebrane z warzyw jesienią. To dotyczy na przykład ogórków. Jeżeli chodzi o pomidory, to warto zapoznać się z ich licznymi odmianami. Wytrawny ogrodnik nie może obejść się bez pomidorów. Wbrew pozorom, wymagają one pewnego kunsztu. Aby z małego ziarenka wyrósł krzaczek, należy je najpierw zasiać w doniczce w domu. Potem, gdy podrośnie, przerwać je i rozsadzić do pojedynczych kubków. Można oczywiście zakupić już gotowe kubeczki z pomidorami, to wersja dla mniej ambitnych lub mało doświadczonych. Gdy pomidory dojrzeją, jakaż radość czeka ogrodnika i jego najbliższych, wynagrodzone zostają wszelkie trudy. Trzeba od razu zaznaczyć, że posiadanie własnego ogrodu wiąże się z licznymi obowiązkami.

Praca w ogrodzie

Praca w ogrodzie: zaskakujące efekty

Prace w ogrodzie nie są łatwe i często wymagają sporej dawki fizycznej aktywności. Ale za to efekty pracy w ogrodzie są widoczne gołym okiem. Jeżeli chodzi o drzewa owocowe, to pod warunkiem, że nie chorują, nie wymagają specjalnych zabiegów. Czasem trzeba je przyciąć lub pozbierać spod nich gałązki. Podobnie rzecz ma się z krzewami takimi jak porzeczki czy agrest. Rosną, owocują i cieszą gospodarskie oko. W ogrodzie przydomowym często powstają małe altanki, w których można odpocząć po męczącym dniu pracy lub ukryć się w razie deszczu. Zalety przydomowego ogrodu są bardzo liczne i warto poważnie rozważyć jego utworzenie. Oczywiście łatwiej jest gospodarować w ogrodzie, gdy nie ma się absorbującej pracy zawodowej, ale na dobrą sprawę da się pogodzić te dwie rzeczy. Nikt wówczas nie odbierze nam satysfakcji z posiadania własnych warzyw i owoców.

Pierwsze zbiory z własnego ogrodu

Gdy zaczynamy z uprawą od zera, to należy uzbroić się w cierpliwość, bo na pierwsze efekty trzeba niekiedy czekać nawet kilka lat. W przeciwieństwie do zbiorów owoców, warzywami z własnego grodu można już cieszyć w ciągu pierwszego roku. Pierwsze zbiory warzyw to również niesamowita okazja do pochwalenia się osiągnięciami z najbliższymi. Dlatego warto zaplanować w ogrodzie miejsce na wspólne spędzanie czasu. Dobrym pomysłem jest miejsce na ognisko czy grilla a nawet zbudowanie ogrodowej altany. Altana ogrodowa nie tylko będzie ozdobą, ale dzięki niej nawet w deszczowe dni możliwe będzie spotkanie z najbliższymi. Bardziej wytrawni ogrodnicy mają dużą satysfakcję ze swojej pracy, dlatego tak chętnie zapraszają do celebracji pierwszych zbiorów.

Niebezpieczeństwa w ogrodzie: pogoda i szkodniki

Ogród przydomowy ma swoje zalety, ale wiąże się z licznymi obowiązkami,  jak również ryzykiem. Nie zawsze wszystko wygląda tak, jak byśmy oczekiwali. Dużo zależy od pogody, wiadomo, że gdy jest susza to zbiory są mniej wydajne. Także nadmiar deszczu nie służy roślinom. Kolejnym powodem do zmartwień dla ogrodnika są chwasty i szkodniki. Z chwastami sprawa jest prosta, należy je wyrwać. Ślimaki, których dużo wychodzi po deszczu, potrafią zjeść młode warzywa. Ostatnio stały się zmorą ogrodników. Popularne szkodniki pojawiające się w polskich ogrodach:

  • pędraki,
  • mszyce,
  • gąsienice,
  • śmietka cebulanka,
  • strąkowiec fasolowy.

W zależności od rodzaju szkodnika w ogrodzie należy stosować inne środki zwalczające. Wybór jest bardzo szeroki. Dla ogrodników, którzy nie chcą używać chemicznych oprysków, z powodzeniem mogą skorzystać z naturalnych sposobów. Dobrze jest pamiętać również o posadzeniu roślin, których szkodniki nie lubią. Są to rośliny, które wydzielają intensywne zapachy. Innym rozwiązaniem są uprawy współrzędne.

Co uprawiać w przydomowym ogrodzie?

Popularne warzywa, które z powodzeniem można wyhodować w swoim ogrodzie to: fasola, bób, sałata, szpinak, marchew, burak, dynia, ogórek czy pomidor.

Jakie są zalety ogrodu?

Przydomowy ogród to miejsce odpoczynku, a dobrze zaaranżowany jest dobrym miejscem do spotkań. Dla hobbystów zdrowego to dobra okazja do własnej uprawy warzyw i owoców bez chemii.

Jak przygotować grunt pod uprawę warzyw?

Czynności niezbędne do przygotowanie ziemi pod uprawę to: pozbycie się chwastów, spulchnianie, dostosowanie pH, nawadnianie i użyźnianie.