Meble ogrodowe: rodzaje, zalety, jak wybrać

Miłośnicy ogrodów i spędzania czasu na świeżym powietrzu doskonale wiedzą, jak meble ogrodowe wpływają na odpoczynek i mile spędzony czas w gronie sąsiadów czy najbliższych. Zakup funkcjonalnych mebli nie jest prosty, chociażby z bardzo szerokiej oferty różnych producentów. Sprawdź, jakie meble do ogrody sprawdzą się najlepiej. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, co jest ważne poza aspektem wizualnym.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli do ogrodu

Meble ogrodowe, tak jak te tradycyjne do wnętrz, powinny być odpowiednio dopasowane do naszego wzrostu i wagi. Im bardziej trwałe meble, tym dłuższa radość z ich używania nie tylko w okresie letnim. Zakup dobrze wykonanych zestawów mebli ogrodowych z wysokiej jakości materiałów zapewni ich stylowy wygląd. Dla tych, którzy nie chcą zamawiać mebli na wymiar, czeka szeroki wybór mebli wykonanych z drewna, aluminium, plastiku, rattanu czy technorattanu. Warto pamiętać, że meble z drewna są bardziej wymagające, a nie są tak odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne jak te ze sztucznego tworzywa.

Z czego wykonane są meble ogrodowe

Z czego wykonane są meble ogrodowe

Do produkcji mebli najczęściej używa się materiałów takich jak:

  • rattan,
  • technorattan,
  • drewno ,
  • aluminium,
  • metal,
  • wiklina.

Najczęściej wśród propozycji oryginalnych i uniwersalnych mebli można spotkać te z rattanu i technorattanu. Są bardzo wytrzymałe, z powodzeniem mogą stać przez cały rok na zewnątrz bez dużych szkód, nawet gdy za oknem mróz i opady deszczu czy śniegu. Stalowe czy metalowe meble z kolei nie tracą na jakości i wyglądzie i cieszą właścicieli przez wiele lat. Dodatkowo, meble stalowe są ciężkie, więc trudniej ulegają zniszczeniu.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe

Drewniane meble wymagają dbałości o nie, dlatego koniecznością jest impregnacja. Krzesła, stoły, sofy i leżaki w okresie użytkowania narażone są na oddziaływanie warunków pogodowych. Meble narażone są na deszcz, słońce, czy wiatr. Wszystkie drewniane fotele czy leżaki muszą posiadać ochronę. W zależności od rodzaju drewna można wykorzystać impregnaty, oleje, emalię czy lakiery. Zanim przystąpimy do pracy, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan drewnianego mebla. Usuwa się niedoskonałości, następnie szlifuje i czyści mebel. Przed nałożeniem osusza się drewno i można rozpocząć impregnację. W przypadku mebli wykonanych z egzotycznych gatunków drewna postępowanie jest inne, zamiast impregnacji chemikaliami stosuje się olejowanie.

Odpoczynek w ogrodzie

Odpoczynek w ogrodzie

Gdy chcesz delikatnie opalić swoje ciało, możesz się wybrać na leżak ogrodowy, który zachęci skutecznie każdego Twojego gościa lub znajomego do tej czynności. Na leżaku super się wypoczywa i można myśleć, a także bujać w obłokach. Leżaki są przeważnie wykonane fachowo i lepiej gdy zdecydujemy się na wariant droższy, te tańsze mogą być wykonane nie najlepiej i szybko się popsuć. Choć meble ogrodowe są dostępne w sklepach ogrodniczych z różnych materiałów i tworzyw, to najbardziej popularne są meble ogrodowe plastikowe. Na leżaku lub hamaku zawieszonym na drzewie można się zdrzemnąć po obiedzie i zrelaksować po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczywanie latem na krześle z wikliny. Gdy zdecydujemy się na leżak z aluminium, można go potem sprzedać do punktu recyklingu, gdy już nie będzie się nadawał do użytku. Kolacja przy świecach i imprezy plenerowe mogą być udane i wyśmienite, gdy użyjesz porządnych i mocnych mebli ogrodowych. Eleganckie meble do wypoczynku, wspaniale zachwycą swym urokiem każdego Twojego gościa i Twoja rodzinę. Siedzenie na krześle ogrodowym może stać się Twoją ulubioną czynnością od teraz, gdy tylko zakupisz mebel odpowiedniej wielkości. Podczas zakupu mebli i wyposażenia do domu, często zdarza nam się słuchać dobrych rad naszych przyjaciół i rodziny. To ich sugestie i rady sprawiają, że decydujemy się zakupić niektóre artykuły.

Meble ogrodowe: fotel z technorattan

Fotele ogrodowe, bez względu na to, czy są wolnostojące, czy w zestawie wypoczynkowym muszą być wygodne. Na wygodę fotela składają się: komfortowe siedziska, wygodne oparcie i odpowiednia miękkość. Jeżeli mebel jest twardy i nieprzyjemny, wystarczy dokupić miękkie nakładki na fotele, dzięki którym relaksacji w ogrodzie nie będzie końca. Fotele z technorattanu są bardzo wytrzymałe, znoszą ekstremalne temperatury a nawet wilgoć. Dzięki nowoczesnej technologii meble są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, a o czym można łatwo zapomnieć, mają przewagę nad meblami drewnianymi lub plastikowymi. Nie są to meble malowane, więc nigdy nie spotka nas problem z nieestetycznymi odpryskami i wgnieceniami.

Jak pielęgnować meble ogrodowe poza sezonem wakacyjnym

Jeżeli w okresie zimowym nie korzystasz z ogrodu, to konieczne jest zabezpieczenie mebli i ich odpowiednie przechowywanie. Szczególne ma to znaczenie w przypadku mebli drewnianych, wiklinowych, natomiast właściciele mebli kamiennych mogą zostawić je na świeżym powietrzu bez martwienia się o ich los. Te bardziej wymagające meble, jak sofy, krzesła, stoły z mniej odpornych materiałów należy schować do miejsca suchego, chłodnego z dostępem do powietrza. Unikajmy zatem ciemnych piwnic, gdzie pojawia się wilgoć- nasze wygodne poduszki mogą już się nie nadawać do użytkowania po kilku miesiącach spędzonych w zawilgoconej przestrzeni. Dobrze sprawdzi się do przechowywania garaż, komórka gospodarcza. Niebezpieczeństwem dla mebli poza wilgocią są również zwierzęta. Warto wówczas zabezpieczyć meble ogrodowe folią lub specjalnym do tego zaprojektowanym pokrowcom.