Jak wybrać projekt domu na wieś krok po kroku

Dla osób, które na co dzień pracują w mieście i posiadają niewielkie mieszkanie świetnym rozwiązaniem jest dom sezonowy na wsi, w którym można spędzić urlop bądź długi weekend, a w pozostałe dni wynajmować obiekt turystom i znajomym. Te osoby, które decydują się na przeprowadzkę na wieś szukają domu całorocznego z udogodnieniami by móc komfortowo w nim mieszkać bez względu na aurę za oknem. Jak zatem wybrać projekt domu, by najlepiej spełniał oczekiwania przyszłych mieszkańców?

Projekt domu: od czego zacząć

Zastanawiając się jak wybrać projekt domu na wieś należy brać pod uwagę wiele aspektów, między innymi lokalizację, wielkość działki, sposób użytkowania, styl budowy. Inaczej wybiera się domki letniskowe, a inaczej całoroczne. Jeżeli jesteśmy właścicielami działki, przed nami szereg decyzji. Nasz wybór nie może być dokonany bez weryfikacji przepisów obowiązujących w danej gminie.

Krok pierwszy: sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

MPZP to akt prawny, który tworzony jest przez radę miasta lub gminy. W dokumencie tym zawarte są informacje, które mają wpływ na naszą przyszłą budowę. Działka na której będzie budowany dom może nie mieć określonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wówczas wnioskować o wydanie warunków zabudowy.

Krok drugi: sprawdzenie informacji w MPZP

Dom na wsi, niezależnie, czy letniskowy, czy całoroczny budowany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. W MPZP to, na co szczególnie warto zwrócić uwagę:

  • wysokość budynku,
  • rodzaj zabudowy jaka może być wzniesiona na działce,
  • sąsiedztwo – co w najbliższej okolicy może zostać wybudowane,
  • kąt nachylenia dachu,
  • jakie są linie zabudowy,
  • granice terenów chronionych,
  • najbliższe drogi – rodzaje.

Jak widać, budowa domu to złożony proces i warto zmierzyć się z tematem bardzo szczegółowo.

Wybór projektu domu na wsi

Krok trzeci: wybór projektu domu na wsi

Dom na wsi, urządzony w sposób tradycyjny, jak u babci to marzenie wielu osób. Szczególny sentyment mają ludzie, którzy jako dzieci spędzali na wsi swoje wakacje i mają sporo pięknych wspomnień. Warto jednak otworzyć się na nowoczesne i praktyczne rozwiązania, które znacząco ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Sporą popularnością cieszą się również szeregowe domki parterowe, które mieszczą w sobie kuchnie z salonem, który w razie potrzeby może pełnić funkcję sypialni oraz łazienkę i dodatkowy pokój z kilkoma łóżkami. Mały domek można ogrzewać elektrycznie bądź w sposób tradycyjny. Na zewnątrz każdego lokalu przydzielony jest niewielki betonowy taras. Taki domek to idealna propozycja na sezonowe mieszkanie. Jest on wystarczalny i nie wymagający. Niewielka powierzchnia użytkowa jest wystarczająca dla typowej rodziny.

Często wybieranym projektem jest dom o oszczędnej geometrii. To typowo wiejski domek, który nie ma zaskakujących rozmiarów, jednak z łatwością można urządzić go nowocześnie i bardzo komfortowo. Dobrym rozwiązaniem mogą być duże okna, aż do ziemi które optycznie powiększą każde pomieszczenie oraz doskonale je doświetlą. Dom z zewnątrz kształtem przypomina stodołę, dzięki czemu doskonale nawiązuje do wiejskiego stylu. Odpowiednia elewacja nada mu charakterystycznego wyglądu.


Wielu zwolenników mają również domy parterowe, jednak one wymagają dość dużej działki. Dom parterowy z zewnątrz prezentuje się bardzo elegancko. Do dyspozycji jest spora powierzchnia użytkowa, którą można dowolnie wykorzystać. W dzisiejszych czasach nieprzemijającym hitem jest otwarta kuchnia, połączona z obszernym salonem. Doskonale, gdy z salonu można wyjść na pokaźny taras. Wyraźnie oddzielone są jedynie sypialnie, garderoba oraz łazienka. Równie praktyczny jest projekt prosty, funkcjonalny ze strychem, który można zadysponować jako pokoje. Doskonale gdy na strychu znajdują się uchylne okna dachowe, które oświetlą każde pomieszczenie. Na poddaszu z biegiem czasu można postawić ścianki działowe i przygotować pokoje gościnne bądź indywidualną przestrzeń mieszkalną dla nastolatka.


Coraz więcej osób przekonuje się także do nowoczesnej antresoli wewnątrz domu. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego budynku piętrowego. Schody do antresoli pełnią bardzo często także funkcję dekoracyjną. Mogą one zostać wykonane z dowolnych materiałów. Na antresoli najczęściej znajduje się otwarta sypialnia oraz niewielkich rozmiarów toaleta. Antresola zapewnia intymność i poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie nie ujmuje na wrażeniu ogromnej przestrzeni w domu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przy antresoli można zamontować szklane panele, które są bardzo dyskretne i idealnie komponują się z wieloma stylami.
Duże rodziny z pewnością będą poszukiwały projektu z wieloma sypialniami. W takim wypadku doskonale sprawdzą się domu o tradycyjnej bryle, z wyraźnie wyodrębnionym wejściem. Dodatkowe sypialnie zwykle umiejscowione są na piętrze oraz poddaszu budynku. Na parterze znajduje się pokaźnych rozmiarów łazienka oraz pralnia, komfortowy salon z jadalnią oraz toaleta. Coraz częściej odchodzi się od budowania piwnic. W dzisiejszych czasach są one zdecydowanie zbędne, gdyż garaż i kotłownia może znajdować się z boku domu.
Rezygnacja z piwnic to ogromna oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy na etapie budowy.

Detale architektoniczne


Krok czwarty: detale architektoniczne


Na wsi najczęściej nie ma wielu sąsiadujących budynków, dzięki czemu można pozwolić sobie na dobrze doświetlony dom. W takim projekcie duże okna znajdują się zarówno w kuchni, salonie, sypialni oraz przedpokoju. Warto postawić również na przeszkloną klatkę schodową co niesamowicie powiększy przestrzeń. Zastosowanie dużych okien to symbol nowoczesności. Latem duże okna wpuszczają wiele światła do większości pomieszczeń.
Oczywiście niezawodnym wyborem będzie także dom drewniany, wykonany większości z naturalnych materiałów. Dom z drewna jest bardzo szybki i prosty w budowie. Najczęściej także okna i schody wykonane są z drzewa i odpowiednio zaimpregnowane.

Ekonomiczne rozwiązania

Krok piąty: ekonomiczne rozwiązania

Całoroczny dom na wsi wcale nie musi być drogi w utrzymaniu, wystarczy dobrze zaplanować wszystkie możliwe triki, które pozwolą nam obniżyć koszty życia. Dużą popularnością cieszy się montaż fotowoltaicznych paneli, które pozwolą na przestrzeni lat obniżyć rachunki za prąd. Poza panelami, warto rozważyć również montaż pompy ciepła, systemy solarne czy niezależne ogrzewanie.