Aranżacja ogrodu: co zrobić, by ogród wyglądał wyjątkowo

Coraz szersza oferta mieszkań parterowych z przydomowym ogrodem sprawia, że własny kawałek ziemi nie jest już tylko przywilejem mieszkańców domków jednorodzinnych lub szeregowych. Aranżacja przydomowego ogrodu nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga dużo pracy. Jeśli sami nie znamy się na projektowaniu ogrodów lub nie mamy wystarczająco czasu, aby przygotować się do tego zadania, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta. W obu tych sytuacjach należy jednak dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania względem ogrodu. Umożliwi to bowiem przygotowanie projektu, który doprowadzi do powstania ogrodu marzeń wszystkich domowników.

Strefy w ogrodzie

Strefy w ogrodzie: jak dobrze wydzielić


Powszechnie uważa się, że każdy ogród powinien mieć strefę wypoczynkową, reprezentacyjną oraz gospodarczą. W przypadku małych ogrodów, najczęściej przy mieszkaniach, domownicy muszą zrezygnować z którejś ze stref, ponieważ przestrzeń nie jest wystarczająco duża. Pomimo takich ograniczeń ogród nadal może zostać zaprojektowany w funkcjonalny i atrakcyjny sposób. Strefa reprezentacyjna ogrodu to zwykle przestrzeń najbliżej wejścia do domu lub mieszkania. W tym miejscu warto zdecydować się na najpiękniejsze kwiaty i rośliny, które będą zwracały uwagę gości oraz ewentualnych przechodniów. W strefie reprezentacyjnej można wydzielić specjalny chodnik wyłożony kamieniem lub płytami prowadzący do drzwi wyjściowych. Dzięki temu domownicy i goście będą mogli wejść do środka bez ryzyka ubrudzenia lub zamoczenia obuwia. W tej strefie warto zadbać również o dekoracje. Doskonale sprawdzą się duże zdobione donice oraz klimatyczne oświetlenie rzucające poświatę na chodniczek. Strefa wypoczynkowa ogrodu jest dla wielu osób strefą najczęściej uczęszczaną i najważniejszą. Warto wydzielić na nią miejsce w rogu ogrodu, w miejscu możliwie cichym i położonym najdalej od ulicy lub sąsiadów. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie potencjału tej przestrzeni, w której domownicy będą mogli odpocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju.

Mała architektura w ogrodzie

Jeśli miejsce na to pozwala, przy projektowaniu strefy relaksu warto zdecydować się na altanę lub pawilon ogrodowy. Obie te konstrukcje pozwolą cieszyć się z naszego ogrodu nawet w deszczowe lub wietrzne dni. Świetnie sprawdzą się również jako miejsce imprez i spotkań towarzyskich. Odpowiednio przyozdobione, np. kolorowymi lampionami doskonale dopasują się do każdego stylu ogrodu. Strefa wypoczynkowa to nierzadko miejsce zabaw najmłodszych. Dlatego też należy zadbać o wybór bezpiecznych przyrządów do ćwiczeń, np. zjeżdżalni lub piaskownicy. Aranżacja przydomowego ogrodu, a w szczególności strefy gospodarczej może stanowić spore wyzwanie dla domowników. Miejsce to jest szczególnie trudne, ponieważ powinno być funkcjonalne, ale jednocześnie dobrze komponować się z resztą ogrodu. Ta strefa jest szczególnie ważna w większych ogrodach, do których pielęgnacji potrzebujemy wielu narzędzi, maszyn oraz akcesoriów. Aby ogród wyglądał schludnie, warto zdecydować się na zakup specjalnego domku lub składzika na narzędzia. Najczęściej rekomenduje się wybór możliwie dużej konstrukcji, w której zmieścić można zapasowy komplet wypoczynkowy, kosiarkę, narzędzia lub rzeczy, które nie mieszczą się w domu czy mieszkaniu. Aby domek lepiej wpasował się w ogród, warto pomalować go nie bezbarwną bejcą, ale kolorową farbą, która nada mu elegancji i sprawi, że będzie wyglądał bardziej estetycznie. Dodanie lampek lub doniczek również może doskonale podkreślić to miejsce, przez co połączy się ze strefą wypoczynkową.

Styl w ogrodzie

Styl w ogrodzie: na jaki styl się zdecydować?


Podobnie jak wystrój wnętrza, styl ogrodu jest bardzo indywidualną kwestią. Niektórzy marzą o zielonej przestrzeni, która będzie możliwie minimalistyczna – niemal bez mebli ogrodowych, bez kwitnących kwiatów lub dodatkowych akcesoriów. Inni marzą o ogrodzie w stylu angielskim pełnym kwiatów i kontrolowanego chaosu. Jeszcze inne osoby pragną, aby ogród był przede wszystkim funkcjonalny i pozwalał na relaks oraz bezpieczną zabawę najmłodszych. Warto jednak pamiętać, że nasze własne preferencje nie są najważniejsze przy wyborze stylu ogrodu. Podejmując tę decyzję, należy przede wszystkim zastanowić się ile możemy poświęcić czasu na coroczne prace w ogrodzie. Aranżacja przydomowego ogrodu jest czasochłonna, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, kiedy porównamy ją do ogromu pracy, który musimy włożyć w utrzymanie zaprojektowanej przestrzeni. Osoby pracujące na pełen etat powinny zdecydować się na ogród, w którym dominuje trawa oraz rośliny niewymagające regularnej pielęgnacji. Powinni zrezygnować również z części uprawnej ogrodu, ponieważ opieka nad warzywami i owocami jest bardzo czasochłonna. Jeśli wśród domowników są osoby starsze lub osoby niepracujące można zdecydować się na ogród bogaty w różnorodne kwiaty oraz uprawy. Badania dowodzą, że zajmowanie się roślinami ma pozytywny wpływ na układ nerwowy człowieka, przez co może stanowić świetne zajęcie dla osób starszych lub zmagających się z przewlekłym stresem lub chorobami. Plony zebrane w przydomowym ogródku z pewnością ucieszą każdego domownika. Aby je zwiększyć, warto rozważyć zakup szklarni. Dzięki niej uprawa pomidorów lub nowalijek będzie dziecinnie prosta. Wybór modeli szklarni jest bardzo szeroki i zależy w głównej mierze od preferencji klienta oraz rozmiaru ogrodu. Aby plony były bogatsze, warto zdecydować się na zakup konstrukcji z uchylnymi oknami. Należy również pamiętać, że szklarnia powinna być usytuowana w nasłonecznionym miejscu, najlepiej od strony południowej ogrodu. Wokół szklarni można zdecydować się na nasadzenia, np. drobnych kwiatków lub słoneczników. Miejsce pełne słońca zapewni im optymalny wzrost. Postawienie beczki na wodę deszczową będzie świetnym rozwiązaniem, które nie tylko ułatwi podlewanie roślin rosnących w szklarni, ale nada ogrodowi niepowtarzalny, nieco wiejski charakter.

Roślinność w ogrodzie

Roślinność w ogrodzie


Aranżacja przydomowego ogrodu to przede wszystkim wybór odpowiednich roślin, które nie tylko stworzą i podkreślą klimat poszczególnych stref, ale również będą cieszyć zmysły domowników. Z tego względu, w strefie wypoczynkowej warto zdecydować się na drzewa owocowe, które będą nie tylko pięknie pachnieć, ale również będą wydawać plony każdego roku, przy minimalnych nakładach pracy właścicieli. Inne rośliny, które nie wymagają dużych nakładów pracy to między innymi byliny wieloletnie, takie jak: barwinek, rumianka japońska oraz rozchodniki. Mimo że są łatwe w pielęgnacji, wprowadzą do ogrodu nieco koloru. Wśród krzewów warto zdecydować się na irgę oraz jałowce płożące. W strefie reprezentacyjnej powinny znaleźć się natomiast rośliny eleganckie i dostojne. Projektanci rekomendują najczęściej: róże, hortensje, magnolie, świerki, klony, małe gatunki brzozy, kaliny lub bukszpany, które możemy samodzielnie uformować w dowolne wzory. Dzięki temu klimat ogrodu będzie niepowtarzalny. Aranżacja przydomowego ogrodu powinna również uwzględniać, jak będzie wyglądał ogród w czasie wszystkich czterech pór roku. Z tego względu warto postawić na rośliny zimozielone, jak np. winobluszcze. Planując zaś ogródek kwiatowy, należy dobrać je tak, aby pory ich kwitnienia nie pokrywały się. Dzięki temu w naszym ogrodzie zawsze będą jakieś kolorowe akcenty.

Wyjątkowy ogród

Wyjątkowy ogród: proste triki


Wiele osób pragnie, aby ich ogród wyróżniał się na tle innych. W takim przypadku aranżacja przydomowego ogrodu powinna obejmować również projekt oczka wodnego lub fontanny. Są to elementy, które wzbogacą każdy ogród. Nie należy jednak zapominać, że wiążą się one z dodatkowymi nakładami pracy. Oczko wodne wymaga bowiem całorocznej konserwacji, natlenienia wody oraz odpowiednich nasadzeń. Wiąże się to również z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem pompy wodnej oraz dekoracji oczka. Jeśli jednak ogród jest wystarczająco duży, a nasz budżet może uwzględnić aranżację oczka, należy się na nie zdecydować. Wprowadzi bowiem ono do ogrodu nowych mieszkańców, np. żaby oraz rybki. Być może zachęci również dzikie ptaki wodne do częstszych odwiedzin w naszym ogrodzie. Oczko będzie zatem doskonałym dopełnieniem strefy wypoczynkowej, w której domownicy będą mogli relaksować się przy szumie wody lub ochłodzić się w upalne dni. Jeśli budżet na to pozwala, można zdecydować się również na wybudowanie własnego pomostu lub mostka. Stworzy to doskonałą przestrzeń na wypoczynek, którą przyozdobić można wiszącymi doniczkami wypełnionymi kolorowymi kwiatami. Taka inwestycja powinna jednak zostać zrealizowana z pomocą profesjonalistów w tej dziedzinie. Samodzielna budowa może okazać się niebezpieczna oraz zbyt czasochłonna. Nie chcąc decydować się na tak duże przedsięwzięcie, warto rozważyć przygotowanie skalniaka, który można umieścić w strefie reprezentacyjnej lub wypoczynkowej ogrodu.
On z kolei nie wymaga najczęściej dużych nakładów pracy, a raz zaprojektowany i przygotowany cieszy oczy przez wiele lat, wyglądając pięknie przez wszystkie pory roku. Szeroki wybór kamieni i roślin sprawia, że niemal każdy właściciel ogrodu jest w stanie stworzyć skalniak samodzielnie.

Jak można zauważyć, aranżacja przydomowego ogrodu to zadanie bardzo złożone. Jeśli jednak dobrze się do niego przygotujemy, ogród będzie cieszył nas bogactwem barw i zapachów przez niemal cały rok. Nie można jednak zapominać, że raz zaprojektowany ogród wymaga ciągłej pielęgnacji, aby prezentował się dobrze. Z tego względu nasze możliwości finansowe oraz realny nakład pracy powinien zostać uwzględniony już na poziomie projektu. Pozwoli to na uniknięcie wielu rozczarowań. Ogród nie ma bowiem tylko cieszyć naszych oczu, ale ma być przede wszystkim miejscem na relaks i spotkania z przyjaciółmi. Tylko wtedy będzie oazą spokoju dla domowników, a nie kolejnym żmudnym obowiązkiem.